‫בעליה Business‬

Business Be'Aliyah is a group aimed to bridge the gap between ne...w olim and native Israelis with the shared goal of collaborating jointly in order to succeed in business in Israel. We feel strongly that close ties between the native Israeli and new immigrant communities is integral for long-lasting business success in Israel.

To achieve these goals, we welcome new members who are looking to expand their business network in Israel, meet other like-minded individuals, get answers to questions and collaborate together.
The group will attempt to connect owners of Israeli businesses and Israeli customers with businesses run by Olim, and vice-versa. We encourage and hope for a fruitful discussion on all business-related matters.

We understand that promoting your business is an important component of your success. However, please limit promotional posting to once per week. Posts in excess of this amount will be removed.

Additionally, posts which are offensive, hateful or otherwise inappropriate will be removed.

Best of luck to all of our members!


ביזנס בעליה היא קבוצה שמטרתה לקשר בין עולים חדשים לישראלים ותיקים וליצור שיתוף פעולה שיוביל להצלחה עיסקית משותפת. אנחנו מאמינים ששיתוף פעולה שכזה הוא חיוני להבטחת ההצלחה העסקית של הכלכלה בישראל.

כדי להשיג את המטרה שלשמה התכנסנו, אנחנו מזמינים חברים חדשים המחפשים להרחיב את המעגל העיסקי שלהם בישראל, להכיר אנשים שחולקים את אותם הרעיונות או הצרכים להשתתף בשיח ולנצל את הקבוצה ליצירת שיתופי פעולה. הקבוצה תנסה לחבר בין בעלי עסקים ולקוחות בין אם הם עולים או ישראלים. אנחנו מקווים שבעזרת הקבוצה ייווצר דו שיח פורה שיצור גשר בין עולים לישראלים ותיקים.

אנחנו מבינים שקידום העסק שלכם הוא עניין חשוב אך אנחנו חושבים שנכון להגביל את הפרסום לפעם בשבוע כי על סמך הניסיון שלנו כשהעמוד בקבוצה מוצף בפרסומות זה משפיע על יכולת הדיון. בנוסף, אנחנו נסיר כל פוסט פוגעני או לא הולם מהקבוצה.

אנחנו מאחלים לכולם הצלחה!