AYANCIK YENİGÜLER KÖYÜ (TÜRBE)

Yenigüler Yenigüler


Sinop
Harita
Bilgiler
Nüfus 123 [1] (2000)
Rakım 401 metre
Koordinatlar
Posta Kodu 57400
Alan Kodu 0368
Genel bilgiler
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Sinop
İlçe Ayancık
Köy Muhtarı Mustafa Karahan
Resmî Sitesi http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=259194

Yenigüler, Sinop ilinin Ayancık ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe
batum türkleri ilk islam dinini kabul edenlerdir ve soyu bu köyün kanuni sultan süleymana dayanmaktadır köyün ilk kurucularıda karahanlılardır bunu batum tarıh ansiklopedisindeki 1870 yılları ile 1878 yılları arasında fark edeceksınız

Köyün eski adı Türbe köyüdür,1972 yılında Maden köyünden ayrılarak muhtarlık olmuştur,aynı yılda Mustafa Karahan [Köyün ilk muhtarı] sayesinde maddi ve manevi fedakarlıklarla başlayan en yakın kasaba olan Güzelkent [Helaldı]ile yolbağlantısı yapılabilmesi nedeni ile yüzü gülen köy halkı ihtiyar heyeti kararı ile adı YENİGÜLER olarak değiştirilmiştir. Köyün yolu 1992 yılında asfalta kavuşmuş fakat o günden bugüne [2010] dek kayda değer bir tamir dahi yapılmadığı için asfalttan neredeyse eser bile kalmamıştır. Köyden ilçesi olan AYANCIK`á devam eden yol 2008 yılında gurup yolu olarak sözde asfalt a kavuşmuş altyapısı kalitesiz ve denetimi yetersiz bırakılan yolun asfaltı nerede ise arazi araçları haricindeki araçlarla ulaşıma izin vermemektedir,Köy ve ilçe arası yol 17 K.m. dir.

Kültür
türbe(yenigüler) köyünün daha doğrusu sinobun özel yemekleri;mantı,tirit,keşkek ve düğün çorbasıdır.

Coğrafya
Sinop iline 76 km, Ayancık ilçesine 17 km uzaklıktadır.

İklim
Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 123
1997 119

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Ayrıca köy nüfusunun önemli bir bölümü yurtdışında özellikle Almanyada bulunmaktadır. Gurbetcilerden gelen yardimlarla zorda olsa ayakta durmaya calisiyorlar köylü halki. Ne kadarda bagimsiz olsalarda gurbetcilerin gelecegi yaz aylarini iple cekiyorlar.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri
Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyde, içme suyu şebekesi vardır ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.