eSCAPE UKRAINE

Monitored 24 hours a day, 7 days a week, from Ukraine, Australia and Canada.
eSCAPE UKRAINE is a site where you can escape censorship and post about all things Ukrainian, so let’s eSCAPE & have FUN together & post about economic, social, cultural, art, political , ecological, jokes, etc, Commentary on the above & any other Ukrainian matters is welcome.
One thing we ask that posts containing SEXUAL, HARASSING & IRRELEVANT NON-UKRAINIAN MATTERS WILL BE REMOVED. Also, we request that posts be in Ukrainian or English.
Members who do not abide by the above will be cautioned & if they persist they will be removed from the group.

Group Admin’s Myk, Ihor, Lesia & Mike

УКРАЇНСЬКИЙ ПЕЙЗАЖ це сайт, де ви можете уникнути цензури і писати про все (чи то про про економіку, політику, релігію, гудожне, еколіогічне, анекдоти ітд) так що пишіть і закачуйте ваші відправлення щоб ми весело провели час разом, відправлення можуть бути про економічні, соціальних, культурних, мистецьких, політичних, екологічних, жарти, і т.д.
Будьте ласкі пишіть про ці і всі Українські питань.
Одна річ, ми просимо Вас, повідомлення, які містять сексуальні, переслідування і не мають значення до українських справ будуть видалені. Також ми просемо щоб ваший матеріал написаний на український або англійський мовах.
Користувачі, які не дотримуються ціх правела, будуть попередженні, і якщо вони будуть повторювати, вони будуть вилучені з групи.
Адміністратори Михайло, Iгор, Леся і Микола