EYMİR KÖYÜ - NALLIHAN /ANKARA

Eymir, Nallıhan

Eymir, Ankara ilinin Nallıhan ilçesine bağlı bir köydür.

Karakiriş Dağı'nın güney yamacına kurulu olan köyümüz, ilçemizin nüfus olarak en büyük, ekonomik ve kültürel yönden en gelişmiş , tarih olarak en eski köyüdür.

Eymir; Nallıhan-Ankara asfaltına 4 km, Nallıhan'a 18 km olup, yolları asfalttır. 1990 nüfus sayımına göre 450 hane ve 1310 nüfusa sahip büyük bir koydur.

Ayrıca köyümüzde 1986da acılan sağlık ocağı bulunmaktadır. 3 camisi olan köyümüzde ;1 tüketim kooperatifi(EY-KOOP), 1 kahvehane ve ptt (301 abone) vardır.

Spor alanında da ileri durumda bulunan köyümüzün gençlik ve spor kulübünün birçok şampiyonluğa, kupalara ve derecelere sahiptir. Kültürel yönden Nallıhan'ın en zengin köylerinden biri sayılan Eymir'de 1928'de ilkokul, 1974 yılında orta okul açılmıştır. Zaimoğlu mahallesinde ilkokul 1969 yılında açılmıştır. Eymirde okullar, köyün kalkınmasında büyük rol oynamış, köyde her meslekten çok değerli insanlar yetişmiştir. Köyümüzde yetişen İbrahim Öztürk parlamentoda bizleri temsil etmiştir. Ancak dışa verilen göç sonucu maalesef bu 3 okulumuz şuan da kapalı durumdadır. Ayrıca köyümüzde her bahar hacet bayramı kutlanmaktadır ve her cuma, pazar kurulmaktadır. Halkımız ihtiyaçlarını buradan rahatlıkla karşılayabilmektedir.

Eğitim: Köyümüzde bulunan ilköğretim okulu yoğun göç sonrası kapanmak zorunda kalmıştır. Bu suretle köyde ilk ve orta öğrenim taşımalı eğitimle nallıhan'da sürdürülmektedir. Bazı gençlerimiz ise cevre illerdeki çeşitli yatılı okullarda okumaktadırlar, ayrıca köyümüzde halen yüksek öğrenime devam eden çok sayıda gencimiz köyümüz hakkında bulunmaktadır.Tarihi
Oguzlarin Üçok kolunun Daghanogullari boyundandir. Eymir adi Oguz hanin 24 torunundan birinin ismidir. Oguz eli 24 boydan meydana gelmektedir. Oguz hanin torunlarinin her biri bir boya bas olup kendi adlarini vermislerdir. Eymir boyuda bunlardan biridir. Anlami ise son derece iyi ve zengin demektir. Damga .
Oguzlar merkezi Orta Asya`nin güneyinde olan Türk halkalarinin en sonuncusudur. Birçok halklara kendi dilini,kültürünü,adetini veren Oguz han Tanri`ya inanmis, Islam dinini kabul etmis büyük bir millettir. Rivayete göre Oguz han 50 yil muharebe yapmis, çok ülke fethetmis, bu sirada evlenmis, alti oglu,
24 torunu olmustur. Ogullarini Bozok ve Üçok diye adlandirmasi söyle olmustur: Alti oglu ava gitmis üç büyük oglu(Günhan, Ayhan, Yildizhan) babalarina av dönüsü bir altin yay getirmis hediye etmisler, Oguz han onlara Bozok ismini vermis; üç küçük oglu(Gökhan, Daghan,Denizhan) Oguz han`a üç altin ok getirmisler hediye etmisler bunlara da üçok`lar demistir.
Bozok boylarinda hükümdarlar yetistigi halde Üçoklar`da hükümdar yetistiren tek boy (Ali Yar Beg Ester-Abad valisi) Eymir boyudur. OGUZHANIN NESIL AGACI SEMASI BOZ-OKLAR GÜNHAN AYHAN YILDIZHAN Kayi Yazir Avsar Bayat Döger Kizik Alkaravli Dodurga Beg-dili Kara-Ivli Yaparli Karkin ÜÇ-OKLAR GÖKHAN DAGHAN DENIZHAN Bayindir Salur Yigdir Beçene Eymir Bügdüz Çavuldur Ala-yuntli Yiva Çebni Üregir Kinik Eymirliler
X. ve XI. yüzyilda Türkmenistan`in Siridirya kiyilarinda ve kuzeyinde yasamislar. 1071 Malazgirt muharebesinin kazanilmasindan sonra Türkler Anadolu`ya gelmeye baslayinca Eymirlilerin bir bölümü de oymaklar halinde Anadolu`ya göç etmislerdir.Göç etmeyen Eymirlilerde Türkmenistan`da yasamaya devam etmislerdir. Oymaklar halinde göçle gelen Eymirliler obalar ve çadirlar halinde
Anadolu`nun çesitli yerlerinde toplam 71 yerlesim yerine Eymir,Eymirler,Eymür,Eymürcek,,Küçük Eymür,Büyük Eymür,Eymür Tayi,Eymür Viran,Yaka Eymür,Usak Eymür,Eymirlü Kislasi,Eymir Bagi,Eymür Hanlu,Eymir Hisar,Emir,Emirler,Iymir isimleri ile dagilmislardir
işte bunlardan bitaneside bizim köyümüzdür.
Önceleri, şimdiki yerinden 4 km kadar kuzeyde, eski köy denilen yerde kara kiriş dağına daha yakın, hatta dağın içinde bir dere yatağına kurulmuştur. 1934 yılında çeşitli mücadeleler sonucunda şimdiki yerine nakledilmiştir. Köyümüzün mahallesi olan zaimoğlu ise 1900lu yılların başlarında zaimoğularına ait bir çiftlikmiş. Eski eymirden göç edip gelenlerin bazıları da buraya yerleşince bir mahalle oluşmuştur. Zaimoğlu, eymirin 2 km. Kadar kuzeyinde , atça ve yeşilyurt köyleri yolu üzerindedir. Köyümüz nüfus yönüyle olduğu kadar , ekonomik yönden de nallıhan'ın önde gelen köyüdür. Köyümüze elektrik 1965te gelmiş, 1970li yıllardaysa evlere su dağıtılmış, telefona 1983te kavuşmuş, 1989da da kanalizasyon sorunu çözmüştür.


Kültür

Köyümüz gelenek ve göreneklerıne bağlıdır.mesela her bayram namazından sonra köylümüz birbiri ile bayramlaşmak için halka olustururlar.
Köyümüzün yaşlıları başta olmak üzere herkes birbiri ile bayramlaşır.Geleneklerimiz arasında Garadin Bayramı da vardır.Baharın son aylarında veya Haziranın basında yapılan bu bayramda pilav döktürülür ve mevlid okutturulur.Okunan mevlid den sonra ise köylümüze ve gelen misafirlere pilav kazanlarla dagıtılır.

Köyümüzün yemekleri arasında yaprak sarma,baklava,bulgur pilavı,el emegi göznuru yapılmıs unlu mamüller(malak,erişte,cimcik vs.)

Coğrafya
Ankara iline 152 km, Nallıhan ilçesine 17 km uzaklıktadır.


İklim
Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. İklim: yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve yağışlı bitki örtüsü: güneyi kırsal alan, kuzeyi ise orman.


Nüfus
Eymir'in nüfusu 1990'lı yıllara kadar sürekli artmış ancak 1990'lı yıllardan sonra azalma başlamıştır yerleşik nüfusta.

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 906
2000 873
1997 841
1990 1123
1980 1176
1970 1048
1960 1174
1955 1120
1950 978
1940 802
1935 796


Ekonomi
Geçim kaynakları: kuru tarım, et- sut - kümes - küçükbaş hayvancılık, park termik maden ocakları ve termik santrali. Yetişen tahıllar: buğday, arpa, çavdar, mısır, nohut,fasulye, haşhaş

Köy halkının bir bölümü, çayırhan'da ki park termik ve park teknik isletmelerinde çalışmaktadır. Köyde yaklaşık 1000 nüfus çiftçilikle uğraşmakta olup, bunlar 400 haneye isabet etmektedir arazi yönünden de ilçemizin büyük köylerinden sayılaneymirde; 16 000 dekar ekili alan, 15 000 dekar nadas alanı, 400 dekar bağ bahçe, 300 dekar meyvelik 2 000 hektar tarım dışı alan ve 3 000 hektar orman alanı mevcuttur. Köyümüzde tarım çalışmaları en son teknolojiyle yapılmakta olup, 75 traktör, 3 biçer-döver ve 5 adet de balya makinesi bulunmaktadır. Köyümüzün girişinde acılan tmo şubesi ajans müdürlüğü, tarım bakanlığının küçülme politikası yüzünden maalesef kapatılmış ve bu arazi ve taşınmazlar koylu hizmetine bırakılmıştır. Arazimizin tamamına yakın kısmında kuru tarım yapılmaktadır, 1987 yılında yapımı biten sulama gole ti ve 50 km uzunluğunda beton kanal sayesinde ancak arazimizin çok az bir bölümü ve bağlarımız sulanabilmektedir. Çevresi ağaçlandırılmış ve içerisinde balık olan gölet, köylümüze zincirlikuyu mevkiiyle birlikte dinlenme ve eğlence imkânı da sağlamaktadır. Köyde hayvancılık, pek fazla gelişme gösterememiştir. Canlı hayvan olarak yaklaşık; 500 büyükbaş, 5 500 de küçükbaş hayvan vardır. Hayvancılık yapan aileler yaz mevsiminde kara kiriş dağındaki çalı yaylasına çıkarlar. Köyde yaklaşık 5 000 kümes hayvanı da vardır. Önceleri yapılan ipekböcekçiliği günümüzde pek rağbet görmemektedir. Köyde 1950 yılından beri faaliyette olan bir selektör ve 1987 yılında çalışmaya başlayan ziraat teknisyeni vardır.


Muhtarlık [değiştir]Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Muzaffer BÜLBÜL
2004 - Ömer Tosun
1999 - Muzaffer BÜLBÜL
1994 - Tahir ÖZDER(Rahmetli)
1989 -
1984 -
1940
1945 -Mehmet YILMAZ
1940 -RAMİZ AKSOY [1]
1940 -İsmail EKİZ
1940 -Mehmet TURHAN
1935 -Mehmet YILMAZ
1930 -Mehmet TURHAN
190? -Hacı Abbas GÜRKAN OSMANLI VE CUMHURiYET DÖNEMi MUHTARIKUVAY-i MiLLiYE DELEGESi1. iZMiR iHTiSAS KONGRESi NALLIHAN TEMSiLCiSi

Altyapı bilgileri

Köyümüze elektrik 1965’de gelmiş, 1970li yıllardaysa evlere su dağıtılmış, telefona 1983’te kavuşmuş, 1989’da da kanalizasyon sorunu çözmüştür. 1986da açılan sağlık ocağı hala bir hemşiresiyle hizmet vermektedir. 3 camisi olan köyümüzde; 1 tüketim kooperatifi, 1 bakkaliye, 1 kahvehane ve ptt (301 abone) vardır. Vodafone gsm operatörü mevcuttur.