‫האוניברסיטה העברית בירושלים - Hebrew University of Jerusalem‬

כל מי שקשור או היה קשור לאוניברסיטה העברית בירושלים, כולל המדור ללימודי חוץ, מכינה קדם אקדמית, סגל מנהלי ואקדמאי ועוד ועוד.
Anyone with any connection whatsoever in the past or present to the Hebrew University of Jerusalem!
----------------------------------------------

האוניברסיטה העברית בירושלים היא האוניברסיטה הראשונה שהוקמה בארץ ישראל (1925) והמוסד האקדמי השני שנוסד בה (אחרי הטכניון). האוניברסיטה הוציאה מתוכה אנשי שם בכל תחומי המחקר, לרבות מדענים חתני פרס נובל.
לאוניברסיטה ארבעה קמפוסים:
הר הצופים, משמש את מרבית הפקולטות של האוניברסיטה ואת מרבית משרדי המנהל שלה.
אדמונד י' ספרא (גבעת רם), משמש את הפקולטה למתמטיקה ומדעי הטבע, את החוג להוראת המדעים, את בית הספר למדע יישומי וחלק ממשרדי המנהל כגון יחידת הרכש. כמו כן מכיל קמפוס זה מוסדות השייכים לאוניברסיטה באופן חלקי כגון את בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי ומרכז ארצי לבחינות ולהערכה ומוסדות שאינם שייכים לאוניברסיטה כגון האקדמיה ללשון העברית והאקדמיה למוסיקה ולמחול.
עין כרם, משמש את מקצועות הבריאות: הפקולטה לרפואה, הפקולטה לרפואת שיניים ועוד.
רחובות, משמש את הפקולטה לחקלאות ואת בית הספר לוטרינריה.
לאוניברסיטה גם מעבדה לביולוגיה ימית באילת ובית חולים וטרינרי אוניברסיטאי בבית דגן.
טקס פתיחת האוניברסיטה, 1925
הקמת אוניברסיטה בארץ ישראל הייתה חלק מהחזון הציוני, והצעה לעשות זאת עלתה כבר בשנת 1884 בוועידת קטוביץ. בקונגרס הציוני הראשון שנערך בבזל בשנת 1897, התקיים דיון על רעיון הקמת האוניברסיטה, בעקבות הצעתו של צבי הרמן שפירא.
ביום 24 ביולי 1918, נערך בהר הצופים טקס הנחת אבן הפינה לאוניברסיטה העברית[1]. כשבע שנים לאחר מכן, ב-1 באפריל 1925, נערך טקס הפתיחה של האוניברסיטה העברית, בו נאמו הלורד בלפור, חיים ויצמן, הרב קוק, הרברט סמואל וחיים נחמן ביאליק. בשנים הראשונות עסקה האוניברסיטה במחקר בלבד, והוראה פורמלית התחילה רק בשנת 1928 [1]. לאורך כל תקופת המנדט הבריטי התקיימו לימודים לתואר שני ושלישי בלבד.
יושב ראש חבר-הנאמנים[2] הראשון של האוניברסיטה היה חיים ויצמן והשתתפו בו גדולי הדור וביניהם אלברט איינשטיין, זיגמונד פרויד ומרטין בובר. חבר-הנאמנים בחר בד"ר יהודה לייב מאגנס לתפקיד קאנצלר האוניברסיטה[3], תפקיד בעל סמכויות בתחום האקדמי וגם בתחום המנהלי, מעין שילוב של רקטור ונשיא. בעשור הראשון לקיומה של האוניברסיטה היה מאגנס הדמות המרכזית והמשפיעה ביותר על עיצוב דרכה. בשנת 1935, נערכה רפורמה מבנית באוניברסיטה. מאגנס המשיך אמנם לכהן בתפקיד הנשיא עד יום מותו (1948), אך רוב סמכויות הניהול האקדמי עברו לרקטור האוניברסיטה הראשון פרופ' הוגו ברגמן.

האוניברסיטה העברית על הר הצופים, 1945
עד שנת 1947 התקיימו באוניברסיטה שתי פקולטות: פקולטה למדעי הרוח ופקולטה למדעי המתמטיקה והטבע. בעקבות פרסום תוכנית החלוקה, דנו אנשי האוניברסיטה בשאלה האם על האוניברסיטה להשאר כולה בירושלים מחוץ לגבולות המדינה העברית המוצעת, או שעליה לעבור לפחות במחלקה לתוך גבולות המדינה המוצעת. עניין שני שהעסיק את אנשי האוניברסיטה הייתה השלמת מגוון הפקולטות של האוניברסיטה כדי לספק את צורכי המדינה שעתידה לקום. בפברואר 1948 החליט הוועד הפועל שיש להרחיב את האוניברסיטה ולקיים את כל חלקיה בירושלים. [4].
בתום מלחמת העצמאות, קמפוס הר הצופים נותר אמנם בשליטת מדינת ישראל, אך בלא רצף טריטוריאלי עם חלקה היהודי של ירושלים. האוניברסיטה נאלצה למצוא משכן בבתים זמניים בעיר - כך, חלק מן הפקולטות ובית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי מצאו את עצמם בבניין טרה סנטה, המעבדות נדדו לשכונת ממילא, המחלקה למתמטיקה השתכנה במבנה של מלון המלך דוד, המחלקה לסטטיסטיקה - בבניין רטיסבון ואילו בתי-הספר לרפואה ולרפואת-שיניים התמקמו במגרש הרוסים. ב-1953 הוחל בהקמת קמפוס האוניברסיטה בגבעת רם. עם הקמתו, הועברו אליו מרבית הפקולטות של האוניברסיטה, לבד מבית הספר לרפואה של האוניברסיטה שעבר ב1964 לקמפוס בית החולים הדסה עין כרם, והפקולטה לחקלאות שעברה לקמפוס בעיר רחובות. לאחר הקמת המדינה נפתחו תכניות לימוד חדשות רבות ובהן הפקולטה למשפטים שפתחה את שעריה בשנת תש"י, והוחל במתן תארים לתלמידי תואר ראשון. האוניברסיטה העברית שימשה מודל לאוניברסיטאות החדשות שקמו בישראל בשנות החמישים והשישים.
עם איחוד ירושלים, בעקבות מלחמת ששת הימים, הוחל בשחזור ובהרחבה של קמפוס הר הצופים, שזכה לתנופת בנייה רחבה. מרבית הפקולטות עברו בשנת 1981 להר הצופים, ובקמפוס גבעת רם נותרו בעיקר הפקולטה למדעי הטבע, האקדמיה ללשון העברית ובית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי. ובאותה השנה הוקם בקמפוס גבעת רם "מרכז ארצי לבחינות ולהערכה" שבו מעריכים את ציוני הבגרות מכל הארץ.
האוניברסיטה העברית קיבלה בירושה מאלברט איינשטיין את כל כתבי היד שלו והקימה את "ארכיון איינשטיין" שמכיל את כתביו. כמו כן העביר איינשטיין את זכויות היוצרים על כל כתביו לרשות האוניברסיטה.
בשנת 2006 למדו באוניברסיטה העברית למעלה מ-24,000 סטודנטים, ועד לשנת 2003 העניקה האוניברסיטה כ-90,000 תארים אקדמיים.
לאוניברסיטה העברית מוניטין בינלאומיים והיא נמנית עם המוסדות הנודעים בעולם להשכלה גבוהה. באוגוסט 2006, למשל, דורגה בשבועון ניוזוויק במקום ה-82 בין 100 האוניברסיטאות המובילות בעולם. לפי דירוג שנחאי היא מדורגת במקום ה-65 בעולם לשנת 2008 [5]. דירוג ה-Times Higher Education מיקם את האוניברסיטה העברית במקום ה-93 בשנת 2008, במקום הגבוה ביותר בין אוניברסיטאות המזרח התיכון[6].
קמפוס אדמונד י' ספרא (גבעת רם) או קריית אדמונד י' ספרא (גבעת רם) נבנה בשכונת גבעת רם בירושלים החל משנת 1953. בניית הקמפוס בגבעת רם באותה עת באה לתת מענה למצב שנוצר בתום מלחמת העצמאות. קמפוס הר הצופים היה אמנם בשליטת ישראל, אך בהיעדר רצף טריטוריאלי עם חלקה היהודי של ירושלים נאלצה האוניברסיטה למצוא משכן בבתים זמניים בעיר.
עם איחוד ירושלים בעקבות מלחמת ששת הימים החלה חזרה הדרגתית לפעילות בקמפוס הר הצופים. מרבית הפקולטות עברו בשנת 1981 להר הצופים, ובגבעת רם נותרו בעיקר הפקולטה למדעי הטבע, ביה"ס לספרנות ארכיונאות ומידע, האקדמיה ללשון העברית ובית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי. בשנת 2005 שונה שמו הרשמי של הקמפוס ל"קמפוס אדמונד י' ספרא (גבעת רם)", על שמו של הנדבן אדמונד י' ספרא.
תכנון הקמפוס ובנייתו
קמפוס האוניברסיטה נבנה על פי עקרונות קריית הממשלה הסמוכה - בסגנון "עיר הגנים" האנגלית המורכבת ממבנים פזורים בשטח ירוק שאת כולו מקיף כביש טבעתי. סגנון זה היה אופייני לאוניברסיטאות שנבנו בשנות ה-40 וה-50 של המאה ה-20 ברחבי העולם. את הקמפוס תכננו האדריכלים ריכרד קאופמן, היינץ ראו ויוסף קלארווין. הקמת המבנים הושלמה עד שנת 1967, מועד שבו הוחלט על העברת חלק מהפקולטות לקמפוס הר הצופים.
מבני הקמפוס בנויים בסגנון המודרני שהיה מקובל באותה תקופה - מבנים קופסתיים שבחזיתם חלונות גדולים המוצלים בתריסי בטון (המכונים "בריס סוליי" - "Brise Soleil").
מבנים בעלי חשיבות בקמפוס
הספרייה הלאומית
בניין המנהלה ע"ש שרמן
האקדמיה ללשון העברית
בית בלגיה
בית הכנסת ע"ש גולדשטיין גבעת רם
בניין האקדמיה למוזיקה ע"ש רובין גבעת רם
המכון ללימודים מתקדמים של האוניברסיטה העברית
מרכז הספורט גבעת רם
מרכז ארצי לבחינות ולהערכה
האצטדיון הלאומי והאוניברסיטאי ע"ש גרוסברג
מעונות
כיום, קיימים שני מרכזי מעונות בקמפוס גבעת רם:
מעונות "צוויג" ("הקריה") - מגורי סטודנטים לתואר ראשון.
מעונות "ליברמן" - מגורי סטודנטים לתארים מתקדמים.
בעבר פעלו בקמפוס גבעת רם גם "מעונות האלף". בשנת 2001 נסגרו מעונות אלו וכיום ממוקם שם כפר הייטק.
פקולטות האוניברסיטה ובתי הספר

בנין מדעי הרוח בהר הצופים, כיום הפקולטה למשפטים. נבנה בשנת 1941

מבט אל המגדל והתיאטרון בהר הצופים

רחבת פרנק סינטרה בהר הצופים

פסל קיר מעשה ידי יצחק דנציגר בשערי קמפוס גבעת רם

בניין הספרייה הלאומית בגבעת רם

רחבת הכניסה לקמפוס גבעת רם בלילה
הר הצופים:
הפקולטה למדעי הרוח
הפקולטה למדעי החברה
הפקולטה למשפטים והמכון לקרימינולוגיה
בית הספר לעבודה סוציאלית ולרווחה חברתית
בית הספר למדיניות ציבורית
בית הספר לחינוך
בית הספר למנהל עסקים
בית הספר לתלמידים מחו"ל ע"ש רוטברג
בקמפוס הר הצופים שוכן גם הארכיון והמוזיאון לתיאטרון ע"ש ישראל גור.
אדמונד י' ספרא (גבעת רם):
הפקולטה למתמטיקה ולמדעי הטבע
המכון למדעי כדור הארץ
בית הספר להנדסה ולמדעי המחשב
עין כרם:
הפקולטה לרפואה
הפקולטה לרפואת שיניים
בית הספר לסיעוד
בית הספר לבריאות הציבור
בית הספר לרוקחות
רחובות:
בית הספר לוטרינריה
הפקולטה למדעי החקלאות המזון ואיכות הסביבה
תכניות לימודים ייחודיות לתואר ראשון
תוכנית לימודים נוספת המיועדת לתלמידי התואר הראשון היא תוכנית אבני פינה. מדובר בתוכנית העשרה אקדמית נסיונית שהחלה פעילותה בשנת תש"ע, עלבסיס תכניות דומות הנהוגה ברבות מהאוניברסיטאות בארצות הברית, המכירות בחשיבות הרחבת האופקים בתואר הראשון. מטרתה היא להקנות סל ידע בסיסי לכל סטודנט בתואר הראשון, ללא קשר לחוג בו הוא לומד. התוכנית מאפשרת לתלמידי האוניברסיטה העברית להירשם למגוון רחב של קורסים בנושאים שונים כחלק מהתואר.
בראשית שנות התשעים היו תת-מסלולי לימוד במסגרת התואר הראשון בביולוגיה. הן הציעו קורסים עשירים יותר לתלמידי השנה השניה והשלישית של תוכנית הלימודים הכללית בביולוגיה שרצו להתרכז בתחומים מסוימים יותר של הדיסיפלינה. אולם נסיון זה לא צלח ותת מסלולי הלימוד האלה בוטלו.
תוכניות מצטיינים לתואר ראשון
באוניברסיטה כמה תכניות לימוד כלליות לסטודנטים מצטיינים לתואר ראשון, ובהן תוכנית אמירים (רוח), תוכנית לסטודנטים מצטיינים במדעי הרוח; אמירים (טבע), תוכנית לסטודנטים מצטיינים במדעי הטבע; ותוכנית "רביבים" לסטודנטים מצטיינים ללימודי יהדות המתעתדים ללמד יהדות בבתי ספר ממלכתיים. עוד תוכנית מצטיינים היא "עתידים: צוערים למנהל הציבורי-רוחות של שינוי". תוכנית זו מטפחת עתודת מנהיגות צעירה המעוניינת לתרום לשיפור פני החברה באמצעות הצטרפות בוגריה לעמדות מפתח בשירות הציבורי. כל הסטודנטים בתכניות המצטיינים הכלליות של האוניברסיטה זכאים למלגת שכר לימוד מלאה ולמלגות נוספות.
בנוסף על תוכניות מצטיינים אלה, קיימות תכניות מצטיינים פקולטאיות וחוגיות בתחומים אלו: משפטים, ביולוגיה (תוכנית "אתגר") והיסטוריה.
הלימודים האקדמיים במסגרת תוכנית תלפיות מתקיימים באוניברסיטה העברית.
תוכניות לימודים ייחודיות לתואר שלישי
הפקולטה למשפטים
התוכנית לרציונליות
תוכנית מלגות הנשיא לדוקטורנטים מצטיינים של הפקולטה למדעי החברה באוניברסיטה העברית
חוקרים ובוגרים נודעים
חוקרי האוניברסיטה העברית ובוגריה ניצבים בקדמת המדע בעולם. דוגמאות אחדות:
בראש המחלקה למתמטיקה עמד המתמטיקאי הנודע אברהם הלוי פרנקל שהיה שותף לפיתוח מערכת האקסיומות ZF צרמלו-פרנקל. כמו כן הפרופסור הראשון בחוג למתמטיקה היה אדמונד לנדאו. עוד ראויים לציון במחלקה למתמטיקה, שהרן שלח, דוד קשדן, הלל פורסטנברג ויורם לינדנשטראוס.
באוניברסיטה נמצא המרכז לחקר הרציונליות. זהו מרכז בין-תחומי המחבר חוקרים מדיסיפלינות שונות לחקר היבטים שונים ברציונליות, כלכלה ותורת המשחקים, ישראל אומן, חתן פרס נובל לכלכלה לשנת 2005 הוא חבר סגל המכון. מייסד המכון הינו סרג'יו הרט המכהן כפרופסור במכון עד היום, בין שאר חברי הסגל נמנים בצלאל פלג, שמואל זמיר, בנימין וייס ואייל וינטר.
בתחום הפיזיקה ידוע פרופ' יואל רקח.
מיכאל רבין הוא חתן פרס טיורינג, הפרס החשוב ביותר בתחום מדעי המחשב.
אבי ויגדרזון, חתן פרס נוולינה ופרופסור במכון למחקר מתקדם, היה פרופסור באוניברסיטה במשך 17 שנים.
דניאל כהנמן, חתן פרס נובל לכלכלה, נמנה במשך 18 שנה עם סגל המחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטה העברית, ואת המחקרים שזיכו אותו בפרס עשה עם עמוס טברסקי מהאוניברסיטה העברית.
דייוויד גרוס היה סטודנט לפיזיקה באוניברסיטה העברית. הוא סיים בה תואר ראשון ותואר שני. בשנת 2004 הוא זכה בפרס נובל לפיזיקה על מחקרו בקשר לחופש אסימפטוטי של הכוח הגרעיני החזק.
אברהם הרשקו ואהרון צ'חנובר, חתני פרס נובל לכימיה לשנת 2004, קיבלו את תואר הדוקטור לרפואה בפקולטה לרפואה של האוניברסיטה העברית.
רוג'ר קורנברג, חתן פרס נובל לכימיה לשנת 2006 הוא פרופ' עמית במחלקה לכימיה מבנית של האוניברסיטה העברית והוא מבלה וחוקר בה ארבעה חודשים בשנה.
אהרן ברק, נשיא בית המשפט העליון לשעבר, רכש את כל תאריו במשפטים באוניברסיטה העברית, היה פרופסור למשפטים בה וכיהן בתפקיד דיקן הפקולטה למשפטים. בבית המשפט העליון מכהנים כיום שלושה-עשר שופטים, מתוכם שמונה שופטים ושופטות שרכשו את השכלתם המשפטית באוניברסיטה העברית ובכללם נשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש. עם בוגרי הפקולטה למשפטים גם נמנים היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז ומבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס.
עדה יונת, כלת פרס נובל לכימיה לשנת 2009, היא בעל תואר בוגר בכימיה ותואר מוסמך בביופיזיקה מטעם האוניברסיטה העברית.
לקריאה נוספת
מיכאל הד ושאול כ"ץ (עורכים), תולדות האוניברסיטה העברית בירושלים, שורשים והתחלות, הוצאת מאגנס, 1997.
חגית לבסקי (עורכת), תולדות האוניברסיטה העברית בירושלים, התבססות וצמיחה, הוצאת מאגנס, 2005.
אורי כהן, ההר והגבעה - האוניברסיטה העברית בירושלים בתקופת טרום העצמאות וראשית המדינה, הוצאת עם עובד, 2006.
אייל מירון, ירושלים וכל נתיבותיה, הוצאת יד יצחק בן צבי, 1996
דוד קרויאנקר, ירושלים - מבט ארכיטקטוני, כתר הוצאה לאור, 1996
הערות שוליים
^ ימימה רוזנטל (עורכת), כרונולוגיה לתולדות היישוב היהודי בארץ-ישראל תרע"ח-תרצ"ו/ 1917-1935, הוצאת יד יצחק בן-צבי, ירושלים, 1979, עמ' 19
^ המוסד המנהל העליון של האוניברסיטה
^ האנציקלופדיה העברית, כרך ו' (ארץ ישראל), עמ' 1029
^ נתן פיינברג, לתולדות הפקולטה למשפטים, משפטים, תשרי תשל"ו, עמודים 233-241, פורסם קודם לכן ב"האוניברסיטה", יולי 1966
^ דירוג שנחאי: האוניברסיטה העברית ב-100 הטובות בעולם
^
World Ranking 2008: The Top 200 World Universities, October 2008.
אוניברסיטה עברית, אוניברסיטה עברית
האוניברסיטה העברית, Hebrew university
The hebrew university, Hebrew University
אוניברסיטה עברית ירושלים, אוניברסיטה עברית ירושלים
האוניברסיטה העברית בירושלים, Hebrew university of jerusalem, Hebrew University Jerusalem
בוגר, בוגר, Graduate, Graduate
בוגרים, בוגרים, Graduates
alumni, Graduates
alumni
סטודנט, סטודנט, ,
ידידי אוניברסיטה עברית, ידידי אוניברסיטה עברית
ידידי האוניברסיטה העברית, AFHU
Hebrew university friends, AFHU
Hebrew university friends
אגודת סטודנטים, אגודת סטודנטים
אגודת הסטודנטים, , Students association
התאחדות סטודנטים, התאחדות סטודנטים
התאחדות הסטודנטים, ,
סגל, סגל, staff, staff
שוחרי אוניברסיטה, , ,
פקולטה, פקולטה
הפקולטה
בפקולטה, Faculty
The faculty, Faculty
פקולטות, פקולטות, faculties, faculties
פקולטאות, פקולטאות, faculties, faculties
חוג, חוג
החוג, ,
מחלקה, מחלקה
המחלקה, Department
The department
The department of, Department
בית-ספר, בית-ספר
בית ספר
בית-הספר
בית הספר, School, School
מכינה, מכינה
המכינה, Mechina
Pre academic, Mechina
Pre adademic
מכינה קדם-אקדמית, מכינה קדם-אקדמית
מכינה קדם אקדמית
המכינה הקדם-אקדמית
המכינה הקדם אקדמית, , Pre academic course
מכינה קדם-אקדמאית, מכינה קדם-אקדמאית
מכינה קדם אקדמאית
המכינה הקדם-אקדמאית
המכינה הקדם אקדמאית, , Pre academic course
המכון INSTITUTE, קמפוס CAMPUS, הר הצופים MOUNT SCOPUS, גבעת רם GIVEAT RAM, GIVAT, Giv'at, HU, HUJI, בוגרי ALUMNI, חיפוש SEARCH, בוגר, בוגרים, הבוגרים, בוגרי, ארגון בוגרים, אירגון בוגרים, ארגון הבוגרים, אירגון הבוגרים, ארגוני הבוגרים, ארגוני הבוגרים, תלמידים, תלמידי מחקר, סטודנטים, הסטודנטים, סטודנט, הסגל, סגל מנהלי, סגל מינהלי, הסגל המנהלי, הסגל המינהלי, סגל אקדמי, סגל אקדמאי, האקדמי, הסגל האקדמאי, נרשמים, מועמדים, תורם, תורמים, התורמים, אוהדים, אוהדי האוניברסיטה, חברי האוניברסיטה, ידידי האוניברסיטה, אוניברסיטה עברית HUJI, באוניברסיטה העברית, האוניברסיטה העברית בירושלים, היברו יוניברסיטי, היבריו יוניברסיטי, המכון, פקולטות, הפקולטות, פקולטאות, הפקולטאות, מחלקה DEPT., DEPARTMENT, המחלקה, חוג, החוג, מרכז, המרכז, יחידה UNIT, היחידה, אגף, האגף, המדור ללימודי חוץ, לימודי חוץ, מכינה MECHINA, MEHINA, מכינת, קדם אקדמי PRE ACADEMIC, מכינה קדם אקדמית, מכינה קדם אקדמאית, מכינות, בצלאל, קרן, קרנות, נוער שוחר מדע, אגודה, האגודה, אגודות, אגודות סטודנטים, אגודת הסטודנטים, התאחדות הסטודנטים, מדעי הרוח, פקולטה למדעי הרוח, הפקולטה למדעי הרוח, פילוסופיה, החוג לפילוסופיה, מקרא, החוג למקרא, ספרות, החוג לספרות, לשון, החוג ללשון, שפות, תלמוד, החוג לתלמוד, מדעי החברה, פקולטה למדעי החברה, הפקולטה למדעי החברה, בית הספר למנהל עסקים, בית הספר למינהל עסקים, כלכלה, החוג לכלכלה, מנהל עסקים, מינהל עסקים, החוג למנהל עסקים, החוג למינהל עסקמדעי המדינה, המחלקה למדעי המדינה, יחסים בינלאומיים, יחב"ל, המחלקה ליחסים בינלאומיים, תקשורת, טלקומוניקציה, החוג לתקשורת, החוג לטלקומוניקציה, פסיכולוגיה, החוג לפסיכולוגיה, בית הספר למדיניות ציבורית, ביה"ס למדיניות ציבורית, מדעי הטבע, פקולטה למדעי הטבע, הפקולטה למדעי הטבע, פקולטה למתמטיקה ולמדעי הטבע, הפקולטה למתמטיקה ולמדעי הטבע, מדעים מדוייקים, מדעים מדויקים, פקולטה למדעים, הפקולטה למדעים, הפקולטה למדעים מתמטיקה, החוג למתמטיקה, פיזיקה, החוג לפיזיקה, כימיה, החוג לכימיה, ביולוגיה, החוג לביולוגיה, בית ספר להנדסה ולמדעי המחשב, בית הספר להנדסה ולמדעי המחשב, מדעי המחשב, מחשבים, החוג למחשבים, משפטים, פקולטה למשפטים, הפקולטה למשפטים, קרימינולוגיה, וקרימינולוגיה, ולקרימינולוגיה, המכון לקרימינולוגיה, והמכון לקרימינולוגיה, רפואה, פקולטה לרפואה, הפקולטה לרפואה, פקולטה לרפואת שיניים, הפקולטה לרפואת שיניים, רפואת שיניים, בית הספר לבריאות הציבור, בריאות הציבור, רוקחות, פרמקולוגיה, עבודה סוציאלית, בית הספר לעבודה סוציאלית, חינוך, בית הספר לחינוך, הפקולטה לחקלאות ברחובות, פקולטה לחקלאות, הפקולטה לחקלאות, מזון וסביבה, בית הספר לוטרינריה, ביה"ס לוטרינריה, וטרינריה, ויטרינריה, בית הספר לתלמידי חו"ל, בית ספר לתלמידי חו"ל, ספרייה, ספריית מזכירות אקדמית, המזכירות האקדמית, תואר בוגר, תואר ראשון, תואר מוסמך, תואר שני, תואר מאסטר, תואר דוקטור, תואר שלישי, תואר כבוד,תוארי כבוד HONORARY DEGREES, תואר דוקטור לשם כבוד, ירושלים, קמפוס, הקמפוס, קמפוסים, הקמפוסים, הר הצופים, הר-הצופים, בהר הצופים, גבעת רם, בגבעת רם, עין כרם, עין-כרם, בעין כרם, הדסה HADASSAH, רחובות, דיקן, רקטור, פרופסור, דוקטור, פרופ', ד"ר, מרצה, המרצה, מרצים, המרצים, פרס נובל, עדה יונת, שנה, שנים, שנתון, מחזור, מחזורים שנה א', שנה ב', שנה ג', שנה ד', שנה ראשונה, שנה שנייה, שנה שלישית, שנה רביעית, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 04', 05', 06', 07', 08, 09', 10', 11', 12', 13', , אולמות טבע, מדע, מדעים, מחקר, אקדמיה, השכלה גבוהה, לימודי, לימודים, קורס, קורסים Graduate, Graduates, Stuff, Academic Stuff, Administrative Stuff, Hebrew University of Jerusalem, the Hebrew University, Hauniversita Haivrit, The Faculty of Humanities, Faculty of Social Science, Faculty of Social Sciences, Exact Sciences, Nature Sciences
אמירים, אמירונים, ALUMS, עתודה, עתודאים, ATUDA, מעונות DORM, DORMITYRY, DORMS, מעונות אידלסון, מעונות האלף, מעונות עין כרם, מעונות רזניק, סכוליון SCHOLION, המכון למדעי היהדות, מרכז למחקר, פרויקט האוריינטציה, אקדמיה, האקדמיה, מכון מגיד ללימודי המשך, לימודי המשך, GRAD, STUDENT UNION

אתר האוניברסיטה העברית
מרכז ארצי לבחינות ולהערכה
דירוג שנחאי: האוניברסיטה העברית שוב מדורגת בין 100 האוניברסיטאות הטובות בעולם, 02 בנובמבר 2009
האוניברסיטה העברית מובילה בישראל בציטוט מאמרים מדעיים של חוקריה, 09 באפריל 2006
האוניברסיטה העברית בין 200 הטובות בדירוג עיתון הלונדון טיימס, 16 בדצמבר 2007
האוניברסיטה העברית במקום ה-2 ברשימת מקומות העבודה האקדמיים שהכי טוב לעבוד בהם מחוץ לארהב, 26 בנובמבר 2008
טקס פתיחת האוניברסיטה
אישים בתקופת היישוב
תמונות מימי ראשיתה של האוניברסיטה
Hebrew University of Jerusalem
Menachem Ben-Sasson
Hebrew U
Sarah Stroumsa (Oct. 2008)
www.huji.ac.il
Elhanan Hacohen (General Director), Hillel Bercovier (R&D), Carmi Gilon (International Relations)
The Hebrew University of Jerusalem (Hebrew: האוניברסיטה העברית בירושלים, ha'universita ha'ivrit birushalayim; Arabic: الجامعة العبرية في القدس[citation needed], Al-Jāmi`ah al-`Ibriyyah fil-Quds; abbreviated HUJI) is Israel's oldest university.
The First Board of Governors included Albert Einstein, Sigmund Freud, Martin Buber, and Chaim Weizmann. It is home to the world's largest Jewish studies library. Scholars who have been faculty members include Gershom Scholem, Yeshayahu Leibowitz, Don Patinkin, Daniel Kahneman and Robert Aumann. Four of Israel's prime ministers are alumni of the Hebrew University. In the last seven years, six graduates of the University received the Nobel Prize. The Hebrew University is consistently ranked in Academic Ranking of World Universities as the top university in Israel and in the top 100 in the world.[1]
One of the visions of the Zionist movement was the establishment of a Hebrew university in the Land of Israel. Founding a university was proposed as far back as 1884 in the Kattowitz (Katowice) conference of the Hovevei Zion society. A major supporter of the idea was Albert Einstein, who bequeathed his papers and his literary estate to the university.
Inauguration ceremony, 1925
The cornerstone for the university was laid in 1918, and, seven years later, on April 1, 1925, the Hebrew University campus on Mount Scopus of Jerusalem was opened at a gala ceremony attended by the leaders of the Jewish world, distinguished scholars and public figures, and British dignitaries, including Lord Arthur James Balfour, Viscount Allenby and Sir Herbert Samuel. The university's first Chancellor was Judah Magnes.
By 1947, the University had become a large research and teaching institution. Plans for a medical school were approved in May 1949, and in November 1949, a faculty of law was inaugurated. In 1952, it was announced that the agricultural institute founded by the university in 1940 would become a full-fledged faculty of agriculture.[2]
During the 1948 Arab-Israeli War, the Arabs repeatedly attacked the university, located to the northeast of Jerusalem, and convoys moving between the Israeli-controlled section of Jerusalem and the university.
After the attack on the Hadassah medical convoy in 1948, the Mount Scopus campus was cut off from Jewish Jerusalem.[3] When the Jordanian government reneged on the 1949 Armistice Agreements and refused Israeli access to the Mount Scopus campus, the new University president, Prof. Benjamin Mazar, eventually was able to build a new and much larger campus at Givat Ram in western Jerusalem, which was completed in 1953. In the interim, classes were held in 40 different buildings around Jerusalem. [4] The Terra Sancta building in Rehavia, rented from the Franciscan Custodians of the Latin Holy Places, was also used for this purpose. [5] A few years later, together with the Hadassah Medical Organization, a medical science campus was built in the Jerusalem neighborhood of Ein Kerem in southwest Jerusalem.
Frank Sinatra International Student Center and memorial to victims of 2002 Palestinian bombing
By the beginning of 1967, the students numbered 12,500, spread among the two campuses in Jerusalem and the agricultural faculty in Rehovot.
After the annexation by Israel of East-Jerusalem in the Six-Day War of June 1967, the University was able to return to the Mount Scopus campus, which was rebuilt. In 1981 the construction work was completed, and the Mount Scopus campus again became the main campus of the university. The university was again touched by conflict on July 31, 2002, when a Palestinian construction worker (a resident of East Jerusalem) exploded a bomb in the university's crowded Frank Sinatra cafeteria during lunch time. Nine people — five Israeli citizens, three American citizens, and one citizen of both France and the United States — were killed by the explosion and many more injured. Hamas claimed responsibility for the attack. World leaders including Kofi Annan, President Bush, and the President of the European Union issued statements of condemnation.[6][7]
The Jewish National and University Library is the central and largest library of the Hebrew University and one of the most impressive book and manuscript collections in the world. It is also the oldest section of the university. Founded in 1892 as a world center for the preservation of books relating to Jewish thought and culture, it assumed the additional functions of a general university library in 1920. Its collections of Hebraica and Judaica are the largest in the world. It houses all materials published in Israel, and attempts to acquire all materials published in the world related to the country. It possesses over 5 million books and thousands of items in special sections, many of which are unique. Among these are the Albert Einstein Archives, Hebrew manuscripts department, Eran Laor map collection, Edelstein science collection, Gershom Scholem collection, and a collection of Maimonides' manuscripts and early writings.
In his will, Albert Einstein left the Hebrew University his personal papers and the intellectual copyright to them, as well as the right to use his image. The Albert Einstein Archives contain some 55,000 items.[8]
In addition to the National Library, the Hebrew University operates subject-based libraries on its campuses, among them the Avraham Harman Science Library, Givat Ram; Mathematics and Computer Science Library, Givat Ram; Earth Sciences Library, Givat Ram; Bloomfield Library for the Humanities and Social Sciences, Mt. Scopus; Bernard G. Segal Law Library Center, Mt. Scopus; Library of Archaeology, Mt. Scopus; Moses Leavitt Library of Social Work, Mt. Scopus; Zalman Aranne Central Education Library, Mt. Scopus; Library of the Rothberg International School, Mt. Scopus; Muriel and Philip I. Berman National Medical Library, Ein Kerem; Central Library of Agricultural Science, Rehovot; and the Roberta and Stanley Bogen Library of The Harry S. Truman Research Institute for the Advancement of Peace, Mt. Scopus.
The Hebrew University libraries and their web catalogs can be accessed through the HUJI Library Authority portal.
Hebrew University has four campuses, three in Jerusalem and one in Rehovot[9]. In 2003, it had a student population of 23,000.
Mount Scopus (Hebrew: Har HaTzofim הר הצופים), in the eastern part of Jerusalem, is home to the Faculty of Humanities, Faculty of Human Sciences, Faculty of Law, School of Business Administration, Rothberg International School, Frank Sinatra International Student Center, Harry S. Truman Research Institute for the Advancement of Peace, The Mandel Institute of Jewish Studies and the newly established School of Public Policy.

Givat Ram campus
The Givat Ram campus, named for Edmond Safra, contains the scientific departments, as well as the Jewish National Library.
The Ein Kerem campus is located in the same complex as the Hadassah Ein Kerem hospital. Although the primary focus of the campus is the medical and dental departments of the university, the molecular biology department also finds its home there.
The Faculty of Agriculture[10] and the School of Veterinary Medicine[11] are located in the city of Rehovot in the coastal plain. The Faculty of Agriculture was established in 1942 and the School of Veterinary Medicine opened in 1985. These are the only institutions of higher learning in Israel that offer both teaching and research programs in their respective fields.

Rehovot Campus: Ariovitch Auditorium

Rehovot Campus: On the lawn behind the Agricultural Economics Building
Distinguished faculty
See also: Category:Hebrew University of Jerusalem faculty
• Lydia Aran, scholar of Buddhism
• Robert Aumann, 2005 Nobel Prize laureate for Economics
• Yishai Bar, law
• Yehoshua Bar-Hillel, linguistics
• Yaacov Bar-Siman-Tov, international relations
• Aharon Barak, former President of the Israeli Supreme Court
• Yehuda Bauer, Holocaust history
• Jacob Bekenstein, physics
• Ernst David Bergmann, chairman of Israeli Atomic Energy Commission
• Martin Buber, religion
• Ilan Chet, agricultural biotechnology
• Shmuel Eisenstadt, sociology
• Menachem Elon, former Deputy President of the Israeli Supreme Court
• Adolf Abraham Halevi Fraenkel, mathematics
• Hillel Furstenberg, mathematics
• Louis Guttman, social sciences and statistics
• Ephraim Halevy, Mossad chief
• Daniel Kahneman, 2002 Nobel Prize laureate for Economics
• Ruth Kark, geography of Eretz Israel
• Aharon Katzir, chemistry
• David Kazhdan, mathematics
• Baruch Kimmerling, sociology
• Ruth Lapidoth, law
• Ruth Lawrence, mathematics
• Yeshayahu Leibowitz, biochemistry and Jewish philosophy
• Joram Lindenstrauss, mathematics
• Amihai Mazar, archaeology, Israel Prize Winner
• Benjamin Mazar. archaeologist, Israel Prize Winner, former University president and rector
• George Mosse, history
• Amnon Netzer, Jewish Studies and history
• Ehud Netzer, archaeology
• Mordechai Nisan, social science
• Dan Pagis
• Nurit Peled-Elhanan, education
• Joshua Prawer, history
• Michael O. Rabin, computer science and mathematics
• Giulio Racah, physics
• Mordechai Rotenberg, social work
• Gershom Scholem, Jewish mysticism
• Eliezer Schweid, Jewish philosophy
• Saharon Shelah, mathematics
• Zeev Sternhell, political science
• Hayim Tadmor, Assyriology
• Jacob Talmon, history
• Amos Tversky, psychology
• Claude Vigée, French literature
• Avi Wigderson, computer science and mathematics
• Hanna Yablonka, Holocaust history
• S. Yizhar, author
Notable alumni
See also: Category:Hebrew University of Jerusalem alumni
• Nobel Prize laureates: Daniel Kahneman (economics 2002), David Gross (physics 2004), Aaron Ciechanover and Avram Hershko (chemistry 2004), Robert Aumann (economics 2005), and Ada Yonath (chemistry 2009).
• Presidents of Israel: Ephraim Katzir, Yitzhak Navon, Moshe Katsav
• Prime Ministers of Israel: Ehud Barak, Ariel Sharon, Ehud Olmert
• Supreme Court Justices: Aharon Barak, Dorit Beinisch, Menachem Elon, Elyakim Rubinstein, Meir Shamgar, Yitzhak Zamir
• Members of the Knesset: Colette Avital, Yael Dayan, Taleb el-Sana,Dalia Itzik, Roman Bronfman,David Rotem, Ahmed Tibi
• Foreign service: Naomi Ben-Ami, Gabriela Shalev
• Sports and culture: Yochanan Vollach, Natalie Portman, Itzik Kornfein
• Archaeologists: Aren Maeir, Benjamin Mazar, Amihai Mazar, Eilat Mazar, Yigael Yadin
• Activists: Elie Yossef
• Journalists: Khaled Abu Toameh
• Writers: Aharon Appelfeld, Elias Chacour, Yael Dayan, David Grossman, Batya Gur, Shifra Horn, Amos Oz, A. B. Yehoshua, Amnon Jackont, Amalia Kahana-Carmon, Yehoshua Kenaz.
• Academics: Ahron Bregman, Uri Davis, Gerson Goldhaber, Haim Harari, Joshua Jortner, Alexander Levitzki, Efraim Karsh, Asa Kasher, Walter Laqueur, Avishai Margalit, Dana Olmert, Miri Rubin, Ada Yonath, Amit Schejter
• Lawyers: Elias Khoury, Menachem Mazuz, Ya'akov Ne'eman, Malcolm Shaw, Orly Taitz
• Theologian: Fr Malachi Martin
• Chemists: Renata Reisfeld
• Business: Léo Apotheker (CEO of SAP AG)
• List of universities in Israel
• Einstein Papers Project
1. ^ Academic Ranking of World Universities 2006, published by Shanghai Jiao Tong University.
2. ^ The subversives on the hill - Haaretz - Israel News
3. ^ Victims of Hadassah massacre to be memorialized, Judy Siegel-Itzkovich, Jerusalem Post, April 7, 2008.
4. ^ http://books.google.com/books?id=6x3S8eM3spAC&pg=PA193&lpg=PA193&dq=attacks+on+medical+convoys+to+mount+scopus&source=bl&ots=i3xSFCCEoQ&sig=OfknIC090FABGc6blXu_PbZtM80&hl=en&ei=d__gSan5I56RjAevpu3UDQ&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=10
5. ^ Jerusalem: Architecture in the British Mandate Period
6. ^ HUJI Memorial Pages
7. ^ Terrorist bombing at Hebrew University cafeteria
8. ^ Albert Einstein's bequest to the Hebrew University
9. ^ The Hebrew University of Jerusalem - About
10. ^ Faculty of Agricultural, Food and Environmental Quality Sciences
11. ^ Koret School of Veterinary Medicine
• Hebrew University web site
• The Mandel Institute of Jewish Studies web site
• Einstein Archives at the Hebrew University
• Hebrew University Technology Transfer company - An article
• The British Friends of The Hebrew University (BFHU)
• Ancient and Premodern Law at the Hebrew University of Jerusalem