‫שמאלנים מעבר לשיח השלום המדיני‬

זכויות עכשיו, פיוס אחר כך!
****
בעוד שאנו בעד מצב של שלום, שיח ה...שלום המדיני מזיק לשמאל, ולזכויות האדם. אנו בעד מתווה מדיני, אך נגד להציגו כמתכון בטוח לשלום. יש למתווה מדיני יתרונות רבים, אך הוא לא מבטיח שאכן יבוא שלום, הדגש צריך להיות על הבטחת זכויות אדם.
*****
שיח השלום המדיני, בין אליטות פוליטיות וכלכליות, מסתיר את מצבם העגום של האנשים הפשוטים בשני הצדדים, שמתווים מדיניים לא בהכרח מקדמים את מצבם ואת זכויותיהם.
*****
שיח השלום המדיני מדמיין מצב בו שני צדדים רק צריכים להחליט להפסיק להלחם ולהתפשר על חלקת ארץ, בעוד שיש צד משולל זכויות בסיסיות וצד שולט; בעוד שישנם נראטיבים לאומיים מושרשים ומתנגשים שהמצב "הזמני" של משטר צבאי לא מרכך ומקרב, בלשון המעטה.
*****
שיח השלום המדיני קובע נוסחה של שטחים (וזכויות) לפלסטינים תמורת שלום לישראלים (כולל סעיף בו הפלסטינים מתחייבים שאין להם דרישות נוספות מישראל). זו נוסחה שבעצם אומרת לפלסטינים: תישארו משוללי זכויות עד שלא תגיעו להסכמות איתנו כולל חתימה על סוף הדרישות שלכם. זו לא התמקחות, אלא תהליך של סחיטה בעינויים.
*****
השחקנים המדיניים מתערערים בכל המזה"ת. כוחות פונדמנטליסטים עולים במקומם ולא מוכנים לשלום כלל. לא עדיף במקום להבטיח שלום, לתת לפלסטינים את זכויותיהם המגיעות להם בלי כל תנאי, ואז להיערך למאבק בפונדמנטליזם כחלק מהכוחות החיוביים במזרח התיכון (ולא כוילה מבודדת בג'ונגל)? שלום הרי לא צפוי עם כוחות אלו.
*****
אין דבר גרוע יותר מנטיעת תקוות שווא באנשים. עדיף לא להבטיח את הבלתי סביר. כמעט בכל תהליך שלום היסטורי הסכם שלום פורמאלי לא הביא לשלום מיידי, אלא לא פעם להחרפה באלימות מצד קיצוניים, ואז לתהליך ארוך, עם עליות וירידות - תהליך של פיוס; אבל לא "שלום" אינסטנט. הרטוריקה של שלום שיבוא עם הסכם, "שלום עכשיו", גובלת בשרלטנות