O Son Bira

Bir Ankara grubu olan 'O Son Bira' aynı zamanda S.A.B.A olarak d...a anılmaktadır. S.A.B.A ismi ile 2006’da aktif müzik hayatına başlayan grup 2013 yılında radikal grup elemanı değişikliği ile “O SON BİRA” ismini almıştır ve düzenli bar programlarına başlamıştır.

Bass gitarist olan 3 Aralık 1983 doğumlu Oğuzhan Demirel grubun en eski elemanı olup şairlik görevini de üstlenmektedir. Yaptığı müziğe sponsorluk etmesi amacıyla gündüzleri uzman diş hekimi paravan kimliğiyle tanınmaktadır. Baterist Ferit Kaya 17 Aralık 1987 tarihinde dünyaya gelmiştir. İşletme mezunudur. Müzik hayatına tencere, tava ve içinde bozuk para bulunan çoraplarla başlamıştır. Genellikle caz tınılarına ağırlık verip, O Son Bira’nın progressive yapısına aksak ritimleriyle büyük katkı sağlamaktadır. Erdem Ocak 5 Mayıs 1989’da ilk şarkısını söylemiştir. Psikoloji mezunu Erdem vokalliğinin yanında gitar da çalmaktadır. Grubun müziği Ferit’in agresifliği ve Erdem’in duygusallığı ile dengelenmektedir. Oğuzhan da bu dengeyi dillendirerek grubun müzik ruhuna yaşam vermektedir. 1 Ocak 1990’da grubun en yeni ve en genç üyesi Utku Yıldız doğmuştur. Kendisi konservatuar mezunu olup grupta hem klavye hem gitar çalmaktadır.

O Son Bira ağırlıklı olarak Progressive Rock, Classic Rock, Grunge, 60s & 80s Rock ve az biraz da Country ve Rock'n Roll tarzlarında müzik yapmaktadır. Kansas, Uriah Heep, Pearl Jam, Pink Floyd, Eddie Vedder, Bon Jovi, Deep Purple, Led Zeppelin, Lynyrd Skynyrd, Bob Dylan, Eric Clapton, White Buffallo, Guns’n’Roses, Moody Blues, Damien Rice gibi isimlerden cover yapmalarının yanı sıra “Her Şey Biter”, “Masal”, “Demokrat” ve “Bizonlar” gibi pek çok besteleri de mevcuttur. Her Şey Biter kaydına ve Masal klibine Youtube'dan ulaşılabilir.

Gruba katkısı olan insanlara gelince; grubun kuruluşunda da yer alan gitarda Murat Demirtaş İstanbul’a yerleştiğinden dolayı gruptan ayrılmıştır ve yerine kısa süreliğine Ankara’da birçok grupla çalan Berker Saraç gelmiştir. Daha öncesinde grupla birlikte bass gitar çalan ancak iş yoğunluğu nedeniyle gruptan ayrılmasına rağmen bu zamana kadar desteğini esirgemeden O Son Bira’nın yanında olan Ömer İnan Koçak ve hiçbir beklenti içinde olmadan grubun her türlü afiş ve logo tasarımlarını yapan Ateş İlbaşı da grupta çalmasalar da grubun birer üyesi sayılırlar. Grubun menajerliğini de 2014 yılından beri, maden mühendisliği öğrencisi olan Neva Beste Güven yapmaktadır.

Etkinlik takipleri için Facebook ve Twitter adresleri:

https://www.facebook.com/saba.profile
https://www.facebook.com/groups/osonbira
https://twitter.com/ank_osonbira

İletişim:
Neva Beste Güven
nbguven@gmail.com

Vokal: Erdem Ocak
Gitar: Utku Yıldız
Bass: Oğuzhan Demirel
Davul: Ferit Kaya
--------
O Son Bira - Masal dinlemek için;
https://www.youtube.com/watch?v=f1He8gQmhZM
--------
O Son Bira - Her Şey Biter dinlemek için;
https://www.youtube.com/watch?v=-Z3ppD3tR8M