‫فرهنگ و زبان های باستانی ایران Ancient Iranian Culture and Languages‬

رشته ی فرهنگ و زبانهای باستانی نخستین بار در سال 1343 در دانشگاه تهران به همت استاد دکتر محمد مقدم بنیان نهاده شد و پس از آن در دانشگاههای شیراز و تبریز نیز این رشته تاسیس گردید. از استادان پیش کسوت این رشته که در این دانشگاهها تدریس می کردند می توان از محمد مقدم ، ابراهیم پورداوود ، صادق کیا ، پرویز ناتل خانلری ، یحیی ماهیار نوابی ، Sharp ، Frye و Humbach نام برد. در میان استادان برجسته ی نسل بعد که اغلب تحصیلات خود را در ایران و انگلستان به پایان رساندند نیز نام کسانی چون مهرداد بهار ، احمد تفضلی ، محسن ابوالقاسمی ، بهمن سرکاراتی ، بدرالزمان قریب ، عبدالامیر سلیم ، محمود طاووسی و ژاله آموزگار می درخشد.

برای پویا نگه داشتن گروه قوانینی تدوین شده که همه اعضا را به رعایت این قوانین دعوت می نماییم: ۱- از نوشتن مطالبی که با موضوع فعالیت گروه ارتباطی ندارد پرهیز شود. 2- ادب و نزاکت را رعایت فرموده و به عقاید هم احترام بگذاریم. 3- از توهین نمودن به اشخاص حقیقی خودداری نماییم. 4- با توجه به این که گردانندگان این صفحه در کشور ایران فعالیت می کنند خطوط قرمز را رعایت نماییم. 5- در مباحث دوسویه یا چند سویه از تمسخر و به کارگیری الفاظ زننده خودداری نماییم و در صورت عدم رعایت این قوانین از سوی طرف بحث مدیران صفحه را از این قانون شکنی مطلع نماییم. ۶- نقض هر یک از قوانین به دریافت دو اخطار و حذف نمودن مطلب منجر می‌شود و اخطار سوم باعث خروج فرد از گروه می‌شود بدیهی است که بازگشت شخص اخراج شده بعد از سه ماه با پذیرش شرایط گروه بلا مانع می باشد.

برای شرکت در کلاس های کنکور این رشته و کلاس های زبان های پهلوی ، اوستایی و فارسی باستان به وبلاگ این رشته مراجعه فرمایید.
وبلاگ این رشته: http://iranshenas.blogfa.com/